Polska drużyna w srebrze na XVIII Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej

Polscy uczniowie zdobyli 4 srebrne medale na zakończonych w Paryżu zawodach XVIII Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej. Drużynowo Polska zajęła 5. miejsce pośród 54 krajów, potwierdzając wysoki od lat poziom polskich Młodych Geografów.

Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna (iGeo), organizowana przez Międzynarodową Unię Geograficzną, jest corocznymi zawodami dla najlepszych uczniów szkół średnich, wyłonionych w krajowych zawodach olimpijskich. W tegorocznej edycji, przeprowadzonej w dniach 12-18 lipca w formule zdalnej z Paryża, udział wzięło 209 zawodników, reprezentujących 54 kraje.

W kilkudniowych zawodach uczniowie zmierzyli się z trzema rodzajami zadań: testem pisemnym, zajęciami terenowymi oraz quizem multimedialnym.

W teście pisemnym odpowiadali na pytania dotyczące między innymi zrównoważonego rozwoju, wysp Pacyfiku południowego, ruchu lotniczego i gazów cieplarnianych, zjawisk zachodzących w Delcie Mekongu, czy też zagrożeń naturalnych w kontekście rozwoju obszarów miejskich.

Zajęcia terenowe odbyły się w formie wirtualnej wycieczki po dolinie dolnego biegu Sekwany, w ramach której uczniowie mieli m.in. zaproponować nowe formy zrównoważonego rozwoju turystyki na obszarach bagiennych Vernier. Quiz multimedialny zawierał 40 zadań jednokrotnego wyboru z geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej.

Polscy uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki, równy poziom, wszyscy zdobywając srebrne medale. Mateusz Tomiczek (II LO w Rybniku) zajął 20. miejsce na świecie, Piotr Zatwarnicki (PLO nr III w Opolu) – miejsce 25., 35. lokatę zajęła Anna Zientek (VIII LO w Poznaniu) a na 50. miejscu znalazł się Filip Szczęk (VIII LO w Warszawie). Indywidualnym zwycięzcą został Sanzhar Khamitov z Kazachstanu.

Drużynowo Polacy zajęli 5. miejsce pośród 54 krajów. Zwyciężył Singapur, przed Litwą i drużyną Tajwanu.

Polska drużyna przez czas zawodów przebywała w Warszawie. Oprócz zwiedzenia stolicy, uczniowie odwiedzili Nadbużański Park Krajobrazowy oraz Twierdzę Modlin.

Po zakończeniu części testowej, uczniowie udali się na kilkudniową wycieczkę do Paryża, w miejsce tradycyjnie organizowanej poolimpijskiej sesji terenowej.

Kolejna, XIX Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna odbędzie się w sierpniu 2023 r. w Bandung w Indonezji. Polska drużyna zostanie wybrana spośród najlepszych uczestników XLIX Olimpiady Geograficznej, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne.

Udział polskiej drużyny został zorganizowany i sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, przy dużym wsparciu partnerów i sponsorów – Fundacji Empiria i Wiedza, Esri Polska Sp. z o.o. oraz Nowa Era Sp. z o.o.