Polskie podium na VIII Baltic iGeo w Kownie

Trzy złote medale, srebro, dwa brązy, zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej to osiągnięcia naszych uczniów w zakończonej właśnie VIII Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej. Zawody odbyły się w Kownie na Litwie. W zmaganiach brały udział reprezentacje Estonii, Litwy, Łotwy oraz Polski.

 

Polscy zawodnicy zdobyli 3 złote medale i pierwsze miejsca  – pierwsze miejsce Piotra Zatwarnickiego (PLO nr III w Opolu), drugie miejsce Mateusza Tomiczka (II LO w Rybniku) i trzecie miejsce Radosława Bety (XXVII LO w Warszawie). Poza tym do kraju przywieźliśmy 1 srebrny medal (Anna Zientek – VIII LO w Poznaniu) i 2 brązowe (Łukasz Baran – LO KTK w Bielsku-Białej, Filip Szczęk – VIII LO w Warszawie). Zaraz za klasyfikacją medalową znaleźli się Jakub Pańczak (III LO w Rzeszowie) i Adam Grzyb (III LO w Gdyni).  Szczegółowe wyniki na http://www.olimpiadageograficzna.edu.pl/baltic-igeo/
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!

 

W czasie czterodniowych zawodów, olimpijczycy rozwiązywali testy pisemne, brali udział w zawodach terenowych i odpowiadali na pytania w quizie multimedialnym. Była również okazja zwiedzić Kowno oraz okolice – między innymi XVII-wieczny klasztor kamedułów w Pożajściu, dwie elektrownie wodne: przepływową kownieńską i szczytowo-pompową Kruonis, XIX-wieczną wieś z Auksztoty i litewskie miasteczko z 20-lecia międzywojennego w Litewskim Muzeum Ludowym w Rumsiskes.

 

Wracamy do Polski z dobrymi wspomnieniami atrakcyjnego programu, sprawnej organizacji zawodów i gościnnego przyjęcia przez litewskich organizatorów.
Dziękujemy, ačiū!