Jacek Jędraszko zwycięzcą X Baltic iGeo w Toruniu

W dniach 25 – 29 czerwca 2024 r. odbyły się zawody Olimpiady Bałtyckiej, organizowane w Polsce. Uczestnicy z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski (łącznie 32 uczniów) rywalizowali w Toruniu.

 

W kilkudniowych zawodach uczniowie zmierzyli się z trzema rodzajami zadań: testem pisemnym, zajęciami terenowymi oraz quizem multimedialnym. W teście pisemnym odpowiadali na pytania dotyczące oleju palowego, produkcji żelaza i aut wodorowych. Pierwsze zajęcia terenowe odbyły się w okolicach portu zimowego na Wiśle w Toruniu i dotyczyły mapowania płotów i obszarów zamkniętych. Kolejne były przeprowadzane podczas wycieczki po Nadwiślańskim Parku Krajobrazowym – w Grodzisku Talerzyk, zagrodzie olęderskiej w Chrystkowie oraz na rynku w Chełmnie, gdzie należało między innymi pomierzyć objętość ratusza w sześciennych prętach chełmińskich. Quiz multimedialny zawierał 30 zadań jednokrotnego wyboru z geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej.

 

Polscy uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Zawody zwyciężył Jacek Jędraszko (1. miejsce – złoty medal). Srebro zdobył Jarosław Augustyniak (9. miejsce), a brązowe medale wywalczyli Jakub Cieślik (12. miejsce), Jakub Śmierciak (14. miejsce), Karol Kurzynoga (15. miejsce), Paweł Stolarczyk (16. miejsce) i Eryk Bednarczuk (17. miejsce).

 

Start uczniów w Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej był częścią przygotowań do udziału w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej (Dublin, sierpień 2024).