Wyniki XLIX Olimpiady Geograficznej

Zawody odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Katowicach w dniach 20-23 kwietnia. Część pisemna została przeprowadzona w piątek przed południem – zadania znajdują się tutaj. W niedzielę 24 najlepszych uczestników zawodów zmierzyło się w części ustnej – odpowiadali na wylosowane pytania i w quizie multimedialnym.
Wszyscy uczestnicy zawodów finałowych zdobyli tytuł finalisty. W XLIX Olimpiadzie Geograficznej najlepszym okazał się Jan Kwiatkowski (XIV LO w Warszawie), drugą lokatę zajął Jakub Pańczak (III LO w Rzeszowie), a trzecią Jacek Jędraszko (II LO w Warszawie). Uczniowie sklasyfikowani na 10 pierwszych lokatach wezmą udział w obozie kwalifikacyjnym w Warszawie za miesiąc, a ponieważ na lokacie 9 ex aequo uplasowało się aż 4 uczniów – będzie to w sumie 12 osób. Szczegółowe wyniki zawodów znajdują się tutaj.
Zwycięzcami zawodów terenowych, które przeprowadzono w piątek po południu w Parku Trzech Stawów w Katowicach okazała się drużyna w składzie Bruno Alot (VIII LO w Warszawie), Jan Kociszewski (VIII LO w Warszawie) oraz Krzysztof Ludwiczak (IV LO w Sosnowcu).
Poza rywalizacją, finały były okazją do zapoznania się z regionem i ciekawymi ludźmi. W czwartek odbyło się spotkanie z Krzysztofem Wielickim, w piątek uczniowie uczestniczyli w pokazie w Planetarium Śląskim. Sobotnia wycieczka rozpoczęła się zjazdem do kopalni Guido, a następnie uczniowie zwiedzili historyczne osiedle Nikiszowiec, Ośrodek Edukacji Ekologiczn0-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie i historyczne centrum Katowic.
Zapraszamy do zapoznania się z galerią z zawodów tutaj.