Zasady kwalifikacji na zawody międzynarodowe w 2025 r.
Zasady kwalifikacji na zawody międzynarodowe w 2025 r.
Z zastrzeżeniem ew. zmian wprowadzonych przez organizatorów, w 2025 r. uczniowie biorący udział w Olimpiadzie Geograficznej będą mieli możliwość uczestnictwa w następujących zawodach międzynarodowych:
- XI Europejskiej Olimpiadzie Geograficznej w Wilnie w dniach 29 czerwca – 3 lipca 2025 r.
- XX Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna w Bangkoku w dniach 25-31 lipca 2025 r. (oraz udział w sesji terenowej post-iGeo 1-5 sierpnia).
Poniżej prezentujemy zasady kwalifikacji na poszczególne zawody:
Zasady kwalifikacji na XXI Międzynarodową Olimpiadę Geograficzną:
Reprezentacja każdego kraju składa się z 4 uczniów w wieku 16-19 lat (w dniu 30 czerwca 2025 r.).
Skład reprezentacji Polski zostanie ustalony podczas obozu kwalifikacyjnego, który odbędzie się w dniach 23-25 maja 2025 r. w Warszawie.
Prawo udziału w obozie kwalifikacyjnym uzyska 10 osób z kolejnymi najlepszymi wynikami zawodów finałowych LI Olimpiady Geograficznej, spełniających kryterium wieku. W przypadku rezygnacji z udziału w obozie kwalifikacyjnym, Komitet Główny ma prawo zaprosić ucznia z kolejnym najlepszym wynikiem w LI Olimpiadzie Geograficznej.
Jeśli wśród uczniów przyjętych na obóz kwalifikacyjny, nie znajdą się najlepszy uczeń z klasy I, najlepszy uczeń z klasy II lub najlepszy uczeń z klasy III, będą oni mieli prawo udziału w obozie kwalifikacyjnym, ale nie będą klasyfikowani na potrzeby wyboru drużyny na zawody XXI Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej.
Oprócz wyniku uzyskanego podczas zawodów finałowych (waga – 50%), brane będą pod uwagę także umiejętność rozwiązywania zadań typowych dla Olimpiady Międzynarodowej oraz znajomość języka angielskiego – oficjalnego języka, w którym przeprowadzona będzie Olimpiada (łączna waga – 50%). Szczegółowe zasady kwalifikacji zostaną przedstawione uczniom zakwalifikowanym do udziału w obozie kwalifikacyjnym do Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej.
Warunkiem dodatkowym kwalifikacji do drużyny na XXI MOG jest potwierdzenie uczestnictwa w XI Europejskiej Olimpiadzie Geograficznej, stanowiącej etap przygotowań do XXI MOG.
Zasady kwalifikacji na Europejską Olimpiadę Geograficzną:
Prawo reprezentowania Polski w zawodach będzie miało 8 uczniów biorących udział w obozie kwalifikacyjnym, wyłonionych w następującej kolejności:
- 1 uczeń uczęszczający do klasy I szkoły ponadpodstawowej z najlepszym wynikiem,
- 1 uczeń uczęszczający do klasy II szkoły ponadpodstawowej z najlepszym wynikiem,
- 1 uczeń uczęszczający do klasy III szkoły ponadpodstawowej z najlepszym wynikiem,
- 4 uczniów zakwalifikowanych na zawody XXI Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej – o ile nie zostali zakwalifikowani w powyższych krokach;
- 1 uczeń, który zajmie 5 miejsce w kwalifikacjach na zawody XXI MOG (rezerwowy) – o ile nie został zakwalifikowany w powyższych krokach;
- o ile wszystkie miejsca nie zostaną zapełnione w poprzednich krokach, uczniowie z klas I, II lub III z kolejnymi najlepszymi wynikami,
- o ile wszystkie miejsca nie zostaną zapełnione w poprzednich krokach, uczniowie z kolejnymi najlepszymi wynikami, niezależnie od klasy.