Wracamy z Kanady z medalami

Z przyjemnością informujemy, że reprezentanci Polski zdobyli cztery medale na Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej iGeo 208 w Quebec City. Z Kanady przywiozą dwa złota i dwa brązy. Serdecznie gratulujemy! Po raz pierwszy w historii polski uczeń dwukrotnie zdobył złoto na iGeo – Jakub Pypkowski powtórzył swoje osiągnięcie z Belgradu!

 

Jakub Pypkowski uplasował się na czwartej, a Wojciech Piątek na piątej pozycji wśród najlepszych geografów całego świata. Medale brązowe wywalczyli Antoni Bugaj (65 miejsce) i Wiktor Odziemczyk (71 miejsce). Wyniki indywidualne pozwoliły drużynie uplasować się na 7 lokacie wśród 43 krajów świata. W zawodach wzięło udział 165 uczniów.

Podczas zawodów ucznowie zmerzyli się z testem pisemnym, quizem multimedialnym oraz fieldworkiem. Poruszane zagadnienia obejmowały między innymi problemy światowej populacji, znaczenie usług „ekonomii wspóldzielenia”, a także epidemię wirusa Ebola w Afryce i  rafy koralowe. Zajęcia terenowe miały miejsce w Baie St Paul nad Rzeką Świętego Wawrzyńca. Poza zmaganiami olimpijskimi uczestnicy zwiedzili leśny ośrodek badawczy Université Laval – Forêt Montmorency, a także uczestniczyli w warsztatach dotyczących kultury kanadyjskiej. Po rozdaniu medali wzięli udzial w 5-dniowym objeździe terenowym w prowincji Quebec.

Uczestnictwo w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej jest współfinansowane z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Udział Polaków w iGeo wsparły również Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Wydawnictwo Nowa Era.